Na úvodní stránku

Projekt Skautská pomoc rozšířen

TAMeK

2020-11-17

Různé

Přečteno: 2442

Komentářů: 0


V těžké době pandemie koronaviru jsou tu dobrovoníci z Junáka, aby pomáhali. Od pátku byla jejich pomoc ještě více rozšířena.


O rozšíření pomoci informuje tisková mluvčí Junáka Bára Trojak: „V pátek třináctého přicházíme s radostnou novinkou. Junák – český skaut rozšiřuje projekt Skautská pomoc o novou spolupráci na doručování léků pacientům. Skautští dobrovolníci a dobrovolnice budou nově vyzvedávat a bezkontaktně doručovat léky i zdravotnické prostředky v situacích, kdy si je pacienti nemohou osobně vyzvednout ve své lékárně, či nemohou o vyzvednutí požádat své blízké nebo pečovatele. Služba nazvaná 'Skautská pomoc lékárnám' je bezplatná a funguje po celém Česku. Skauti v projektu spojili síly s Českou lékárnickou komorou (ČLnK), která na službu dohlíží po odborné stránce.“

 

Do Skautské pomoci je nyní zapojeno více než 750 dospělých skautek a skautů. Jsou připraveni zvládnout mnohem větší množství poptávek, a proto chceme jejich síly využít tam, kde je to nejvíce potřeba. Očekáváme, že Skautská pomoc lékárnám by mohla ulehčit nejen pacientům a lékárníkům, ale ve velké míře také praktickým lékařům a diabetologům,” vysvětluje skautská tisková mluvčí Barbora Trojak.

 

Ve Zlíně, kde projekt začal, jsme zřídili síť vyškolených operátorů, kteří přijímají poptávky a zadávají je do systému Skautské pomoci. Vyzvednutí léků pak zajišťují skautští dobrovolníci po celé zemi, kteří mají potřebné instrukce k tomu, aby došlo k předání léků i nezbytných informací od lékárníka. Dobrovolníci mohou také zprostředkovat kontakt mezi lékárníkem a pacientem, pokud je nutné doplnit údaje nebo konzultovat léčbu,” popisuje iniciátor projektu Jiří Robenek. 


Skautská pomoc lékárnám umožňuje organizovanou, transparentní a cílenou pomoc přesně těm pacientům, kteří nemohou požádat například zdravého rodinného příslušníka nebo svého ošetřovatele, aby jim léky vyzvedl v lékárně, kterou obvykle navštěvuje. Kromě karanténních pacientů jsou to zejména senioři a lidé z rizikových skupin,“ dodává prezident České lékárnické komory Aleš Krebs. 

 

Projekt vznikl z iniciativy zlínských skautů a skautek, kteří provozují Skautské krizové centrum Zlín. Službu doručování léků nebo například testovacích proužků pro diabetiky si vyzkoušeli již na jaře a s nápadem na užší spolupráci s lékárníky a praktickými lékaři oslovili celostátní vedení skautské organizace. Díky jejich nápadu tak vedle stávající služby Skautská pomoc Lince seniorů vznikla i Skautská pomoc lékárnám. 


Skautská pomoc stojí na stovkách skautů a skautek, dobrovolníků, kteří jsou plnoletí členové a členky Junáka – českého skauta. Při své činnosti se dobrovolníci řídí podrobným manuálem, tak aby pomoc byla maximálně bezpečná. Díky webové aplikaci, do které se poptávky zadávají, se mohou skautští dobrovolníci přihlásit k pomoci konkrétním lidem ve svém okolí. 

Jak funguje nová Skautská pomoc lékárnám?

 • lékárník, diabetolog nebo praktický lékař, který má ve své péči seniora, člověka z ohrožené skupiny nebo člověka v karanténě může doporučit Skautskou pomoc a předat číslo na speciální linku 608 737 587

 • dostupnost služby si může zkontrolovat na pravidelně aktualizované mapě na www.skautskapomoclekarnam.cz 

 • klient, který potřebuje donášku léků či zdravotnických potřeb, zavolá na dané číslo a dovolá se vyškoleným operátorům

 • klient předá potřebné údaje, operátoři je zanesou do webové aplikace Skautské pomoci jako novou poptávku

 • skautský dobrovolník či dobrovolnice, který bydlí v okolí poptávky, si ji přebírá, kontaktuje klienta a domluví s ním všechny další detaily pomoci

 • dobrovolník bezkontaktně předává léky spolu s informací od lékárníka 

 

Skautská pomoc Lince seniorů

 • ve spolupráci s organizací Elpida, fungovala i během jarních měsíců

 • skauti a skautky zajišťují nákupy základních potravin a potřeb, pochůzky (například návštěvu pošty) a vyzvedávání léků 

 • senioři a lidé z ohrožených skupin mohou volat na 800 200 007 (bezplatná linka) 

 • www.skautskapomoc.czSkautská pomoc lékárnám

 • ve spolupráci s Českou lékárnickou komorou

 • skauti a skautky zajišťují vyzvedávání léků a zdravotnických prostředků 

 • senioři, lidé z ohrožených skupin, lidé v karanténě mohou volat na linku 608 737 587Kontakt:

Barbora Trojak, skautská tisková mluvčí, 731 403 647, barbora.trojak@skaut.cz

Michaela Bažantová, tisková mluvčí ČLnK, 776 365 213, bazantova@lekarnici.cz 


Sdílet na Facebooku

Diskuse k článku

Přidej svůj názorZpět


Provozuje Internet mládeži, z.s.
Vytvořil Ing. Miloslav Fuček - MF SOFT
Všechna práva vyhrazena ©2012-2023
Kopírování částí webu či přebírání částí textu není povoleno bez souhlasu majitele webu.

Dnes je sobota
20.07.2024