Na úvodní stránku

Pionýři do vesmíru

TAMeK

2021-06-04

Volný čas

Přečteno: 3173

Komentářů: 0


Lidé se mohou zapojit jako jednotlivci nebo mohou vytvořit vlastní posádku -- nemusí jít jen o oddíly, ale třeba i o pracovní kolektivy, rodiny, party a podobně.


"Ústředí, jsme připraveni ke startu. Můžete spustit odpočítávání!" "Sedm, šest, pět, čtyři, tři, dva, jedna, nula, START!" Pionýrská raketa odstartovala 14. 4. ve 14.04. SEČ a během krátké doby překonala ozonovou vrstvu, hranici stratosféry, a ještě týž den se z členů její posádky oficiálně stali astronauti. 14. 4. 2021 21:14:53 došlo ke kontrolovanému odpadnutí druhého pomocného motoru. Následující den se raketa setkala se stanicí ISS, českou nanodružicí VZLUSat-1, prolétla ionosférou a termosférou. V současné době se pohybuje rychlostí 156 km/h směrem k Měsíci.

Vy jste žádnou zprávu o startu české rakety nezaznamenali? Pionýrská raketa už přitom urazila 44 958 kilometrů a letí stále dál. Tedy alespoň na mapě. "Projekt Pionýři do vesmíru, který spolek Pionýr odstartoval ve středu 14. dubna, je určen všem, kteří se chtějí hýbat," vysvětluje mluvčí Pionýra Anna Mindlová. Pionýrští vědci sestrojili raketu, jejíž pohon je zcela ekologický a šetrný k životnímu prostředí -- stačí jen lidská energie. "Hledáme všechny, kteří nám ve vymezeném období pomohou s raketou doletět co nejdál. Pomoci může každý -- dítě, rodič, babička nebo dědeček, vedoucí a instruktoři oddílů, přátelé, zkrátka kdokoli, kdo chce raketu posunout," dodává. Stačí každý den nebo třeba jednou za týden do svého letového deníku doplnit, kolik zvládli ujít kroků či najezdit kilometrů na bruslích, koloběžce nebo na kole.
Lidé se mohou zapojit jako jednotlivci nebo mohou vytvořit vlastní posádku -- nemusí jít jen o oddíly, ale třeba i o pracovní kolektivy, rodiny, party a! podobně. "Pionýři do vesmíru mi přijde jako fantastická aktivita, když se aktuálně nelze scházet s dětmi z oddílu napřímo. Zapojil jsem se jako jednotlivec, mám našlapáno cca 20 km a baví mě každý den sledovat, o kolik jsme se přiblížili k Měsíci," říká Michal Rejzek z Prahy.
Cílem projektu není soutěžit, kdo dojde dál a nasbírá víc kroků a kilometrů. "Snažíme se vyzdvihnout spíše spolupráci. Čím více aktivních dětí i dospělých se přidá, tím větší část vesmíru naše pionýrská raketa prozkoumá. Díky zdravé soutěživosti v tom přesto trochu rivality a vzájemného hecování zůstává, ale ta není na škodu -- naopak nás může častěji zvednout z gaučů," říká předseda Pionýra Martin Bělohlávek.
Inspirací pro tuto aktivitu se stala kroková výzva, s níž v březnu přišla pionýrská skupina Jitřenka Kdyně. Sbírá nachozené kroky svých členů i jejich rodičů a věří, že během dvou měsíců obejde celou Zemi. "Do týdne nás chodilo 66 a teď už je nás 105," popisuje vedoucí PS Jitřenka Ivana ! Mochurová s tím, že průměrně se denně sejde 400 kilometrů. Nyn! í se tyto kroky připočítávají i do vesmírné výzvy. "Rekord byl 570 km denně a mezi lidmi to má dobrý ohlas. Často mi řeknou, že se hecnou a ještě po práci jdou tzv. honit kroky. Dobré také je, že jsem díky tomu s rodiči i dětmi v kontaktu i teď, během této distanční doby," doplňuje Ivana Mochurová. Dodává, že kdyby se náhodou nepodařilo během dvou měsíců obejít celou Zeměkouli, výzvu prodlouží, aby se její přispěvatelé stihli vrátit domů.
Do výzvy se k 27. dubnu zapojilo 75 posádek a 19 jednotlivců -- celkem tak raketu pohání 1212 astronautů a astronautek. Mezi nimi je i mnoho pionýrů z Brna: "Hned po zveřejnění projektu se nám začali ozývat rodiče dětí a naši členové a ptali se, jestli se zapojíme," popisuje Pavla Pokorná z PS Modřice. Vznikl proto webový formulář, přes který mohou členové doplňovat ujeté kilometry či nachozené kroky. "Zatím náš oddíl Brabrouci spíše chodí, ale jsem zvědavá, jestli o víkendu přesedlají na kola a koloběžky," doplňuje Pavla Pokorná.
! Kam až se podaří pionýrské raketě dostat? Zvládne do konce června doletět na Měsíc a zpět? Nebo se podíváme ještě dál? Pomozte nám i vy! Bližší informace o projektu i o možnosti se zapojit najdete na webu https://dovesmiru.pionyr.cz/.

 


Sdílet na Facebooku

Diskuse k článku

Přidej svůj názorZpět


Provozuje Internet mládeži, z.s.
Vytvořil Ing. Miloslav Fuček - MF SOFT
Všechna práva vyhrazena ©2012-2023
Kopírování částí webu či přebírání částí textu není povoleno bez souhlasu majitele webu.

Dnes je sobota
20.07.2024